Assume that Casio Computer Company, LTD. sells handheld communication devices fo
ID: 2466199 • Letter: A
Question
Assume that Casio Computer Company, LTD. sells handheld communication devices for $120 during August as a back-to-school special. The normal selling price is $180. The standard variable cost for each device is $60. Sales for August had been budgeted for 500,000 units nationwide; however, due to the slowdown in the economy, sales were only 450,000.
Compute the revenue, sales price, sales volume, and net sales volume variances.
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Correct
1.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Correct
1.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Correct
1.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Correct
1.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Correct
1.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Correct
1.00 points out of 1.00
Incorrect
0.00 points out of 1.00
Explanation / Answer
Solution.
Revenue = 450,000 x $120 = 54,000,000
Sales price = $120
Sales volume = 450,000
Net sales volume variance =
Sales volume variance = (Actual units sold - Budgeted units sold) x Budgeted price per unit.
= ( 450,000 - 500,000 ) x $180
= $9,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.