Assume that Carlton Sales Completed the following note-payable transaction 2014
ID: 2449706 • Letter: A
Question
Assume that Carlton Sales Completed the following note-payable transaction
2014
April 1 Purchased delivery truck costing $54,000 by issuing a one-year, 6% note payable
Dec 31 Accured interest on the note payable
2015
April 1 Paid the note at payable at maturity
Requirements
1. How much interest expense must be accured at December 31, 2014? (Round your answer to the nearest whole dollar.)
The interest expense accured at December 31, 2014 is $
2.Determine the amount of Cartoon sales final payment on April 1, 2015
3. How much interest expense will Cartoon sales reoprt for 2014 and for 2015? (Round your answer to the nearest whole dollar).
Explanation / Answer
Answer 1. Interest expense accured at December 31, 2014 = $54000 X 6% X 9 Months / 12 Months = $2,430 Answer 2. Amount of Cartoon sales final payment on April 1, 2015 = $54000 + $3240 (Interest) = $57240 Answer 3. interest expense will Cartoon sales reoprt for 2014 = $2430 interest expense will Cartoon sales reoprt for 2015 = $54000 X 6% X 3 Months / 12 Months = $810
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.