Rhiannon Corporation has bonds on the market with 14.5 years to maturity, a YTM
ID: 2814355 • Letter: R
Question
Rhiannon Corporation has bonds on the market with 14.5 years to maturity, a YTM of 7.5 percent, and a current price of $1,061. The bonds make semiannual payments.
PLEASE SHOW AND EXPLAIN ALL STEPS ALONG WITH FINANCIAL CALCULATOR STEPS IF POSSIBLE
What must be the coupon rate on these bonds?
Rhiannon Corporation has bonds on the market with 14.5 years to maturity, a YTM of 7.5 percent, and a current price of $1,061. The bonds make semiannual payments.
PLEASE SHOW AND EXPLAIN ALL STEPS ALONG WITH FINANCIAL CALCULATOR STEPS IF POSSIBLE
Explanation / Answer
Semi annual bonds hence n-14.5*2=29
rate =0.075/2=0.0375
PV=-1061
FV=1000
Using calculator:
CPT PMT=$40.986 aprroximately semi annually
Annually it shall be $81.972
Hence rate of coupon = 8.1972% (81.972/1000)
or 8.2% approximately
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.