Many companies look to re-finance their outstanding debt when interest rates fal
ID: 2815261 • Letter: M
Question
Many companies look to re-finance their outstanding debt when interest rates fall significantly. Javert Toy Company has $50.00 million in debt outstanding that pays an 9.00% APR coupon. The debt has an average maturity of 10.00 years. The firm can refinance at an annual rate of 5.25%. That is, investors want 5.25% today or bonds of similar risk and maturity How much will Javert Toy company pay to buy back its current outstanding bonds?(answer in terms of millions, so 1,000,000 would be 1.00) Answer Format: Currency: Round to: 2 decimal places. Enter Answer Here..Explanation / Answer
Ans 1) Bond price = coupon * (1 - (1+r)^(-n))/r + FV/(1+r)^n
where coupon = 4.5 million
r = 5.25%
n = 10 years
and FV = 50 million
Bond price = 4.5* (1 - (1.0525)^(-10))/.0525 + 50/(1.0525)^10
Bond price = $64.30 Million
Javert will pay back $64.30 Million to buy back its current outstanding bonds.
Ans 2) with refinance Javert will save $64.3041 - $50 = $14.3041 Million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.