5. On September 1, 2008, Casper, Inc. sold a $500 million bond issue to finance
ID: 2816034 • Letter: 5
Question
5. On September 1, 2008, Casper, Inc. sold a $500 million bond issue to finance the purchase of a new manufacturing facility. These bonds were issued in $1,000 denominations with a maturity date of September 1, 2038. The bonds have a coupon rate of 10.00% with interest paid semiannually.
Required: a) Determine the value today, September 1, 2018 of one of these bonds to an investor who requires a 4 percent return on these bonds. Why is the value today different from the par value?
b) Assume that the bonds are selling for $1,215. Determine the current yield and the yield-to-maturity. Explain what these terms mean.
c) Explain what layers or textures of risk play a role in the determination of the required rate of return on Casper’s bonds.
Explanation / Answer
a) Present value of per bond = Face value /(1+ yield)number of payment + interest [1-(1+ yiled)-number of payments] / yield
= 1000/(1+ 0.02)30*2 + ($1000*10%/2) [1-(1+ 0.02)-30*2] / 0.02
= 1000/(1.02)60 + 50 * [1-(1.02)-60] / 0.02
= 1000/(1.02)60 + 50 * [1-1/(1.02)60] / 0.02
= 1000/3.281031 + 50 * [1-1/3.281031] / 0.02
= 304.78 + 1738.04
= 2042.82
Present value of bond = $2042.82 * 500000 bonds
= $1021410000
b) current yield = Annual coupon / market price
= ($1000 * 10%) / $1,215
= $100 / $1,215
= 8.23%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.