Consider a firm with a contract to sell an asset for $137,000 five years from no
ID: 2816603 • Letter: C
Question
Consider a firm with a contract to sell an asset for $137,000 five years from now. The asset costs $78,400 to produce today. Given a relevant discount rate on this asset of 13 percent per year, calculate the profit (or loss) the firm will make on this asset. (A loss should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
At what rate does the firm just break even? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Consider a firm with a contract to sell an asset for $137,000 five years from now. The asset costs $78,400 to produce today. Given a relevant discount rate on this asset of 13 percent per year, calculate the profit (or loss) the firm will make on this asset. (A loss should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
PV of 137,000 =137000*1/(1.13)^5=74358.11
Break-even interest rate =11.81%
78400-137000*1/(1+r)^5 =0
78400=137000*1/(1+r)^5
137000/78400=1/(1+r)^5
=(137000/78400)^(1/5)-1=r
r=11.81%
Firm's profit(loss) =74358.11-78400 =-4041.89Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.