Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You estimate that by the time you retire in 35 years, you will have accumulated

ID: 2817652 • Letter: Y

Question

You estimate that by the time you retire in 35 years, you will have accumulated savings of $3.6 million. a. If the interest rate is 9.0% and you live 15 years after retirement, what annual level of expenditure will those savings support? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Annual expenditure $ 446611 b. Unfortunately, inflation will eat into the value of your retirement income. Assume a 2% inflation rate and work out a spending program for your $3.6 million in retirement savings that will allow you to increase your expenditure in line with inflation. What will be your expenditure amount in real terms for each year of your retirement? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Real annual expenditure

Explanation / Answer

Real rate=1.09/1.02-1=6.8627%

Using financial calculator:

PV=3600000

I/Y=6.8627%

N=12*15=180

CPT PMT=$240579.31

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote