Eaton, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 5 millio
ID: 2818562 • Letter: E
Question
Eaton, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 5 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $36 per share, but the book value per share is $8. Net income is currently $4 million. The new facility will cost $45 million, and it will increase net income by $780,000. Assume a constant price-earnings ratio.
Calculate the new book value per share. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Calculate the new total earnings.
Calculate the new EPS. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Calculate the new stock price. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Calculate the new market-to-book ratio. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What would the new net income for the company have to be for the stock price to remain unchanged? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to nearest whole dollar amount, e.g., 32.)
Eaton, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 5 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $36 per share, but the book value per share is $8. Net income is currently $4 million. The new facility will cost $45 million, and it will increase net income by $780,000. Assume a constant price-earnings ratio.
Explanation / Answer
Calculate the new book value per share.
Number of shares after offering =45000000/36+5000000=6250000
new book value per share=((8*5000000)+45000000)/6250000=$13.60 Per share
Calculate the new total earnings.
new total earnings=4000000+780000=$4780000
Calculate the new EPS
new total earnings/Number of shares after offering
=$4780000/6250000=.7648
Calculate the new stock price
PE ratio =Price/EPS
EPS=4000000/5000000=.80
PE ratio =36/.80=45
Stock price=45*.7648=$34.42
Calculate the new market-to-book ratio
Market price per share/Book value per share
=34.52/13.60=2.5306
What would the new net income for the company have to be for the stock price to remain unchanged?
The new net income must be the new number of shares outstanding times the current EPS
=6250000/.7648=8172071
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.