A national restoration contractor has $5 million to invest in new software to be
ID: 2818730 • Letter: A
Question
A national restoration contractor has $5 million to invest in new software to become more efficient in writing estimates and reducing errors, increasing net profits for the company. There are three products under consideration, each with a cost of $5 million to implement across the company. Which product should be purchased?
Location A:
Probability / Outcome
.50 / 20%
.30 / 9%
.20 / -10%
Location A:
Probability / Outcome
.50 / 20%
.30 / 9%
.20 / -10%
Location C:
Probability / Outcome
.45 / 22%
.50 / 6%
.05 / -15%
Explanation / Answer
Location A expected return = 0.50*20% + 0.3*9% + 0.2*-10% = 10.70%
Location C expecred return = 0.45*22% + 0.50*6% + 0.05*15% = 12.15%
the table for B is not given, use can use the method above and determine the expected return
select the location with the highest expected return
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.