A. Swenson Foods has sales for the year of $311,000 costs of $220,300, depreciat
ID: 2819040 • Letter: A
Question
A.
Swenson Foods has sales for the year of $311,000 costs of $220,300, depreciation of $42,500, interest paid of $5,900, and a tax rate of 35 percent. What is the amount of the depreciation tax shield?
$20,865
$14,875
$17,145
$14,805
B.
rev: 09_18_2012
$26,718,300
$23,754,000
$24,600,000
$20,028,160
$25,446,000
Swenson Foods has sales for the year of $311,000 costs of $220,300, depreciation of $42,500, interest paid of $5,900, and a tax rate of 35 percent. What is the amount of the depreciation tax shield?
Explanation / Answer
1: Depreciation tax shield=Depreciation*Tax rate
= 42500*35%= 14875
2: Initial investment=- Cost of plant- grading cost- Cost of land foregone
=-15,200,000-846000- 9400,000
=-25446000
Cash flow amount = 25,446,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.