Gilmore, Inc., just paid a dividend of $3.00 per share on its stock. The dividen
ID: 2819965 • Letter: G
Question
Gilmore, Inc., just paid a dividend of $3.00 per share on its stock. The dividends are expected to grow at a constant rate of 5.25 percent per year, indefinitely. Assume investors require a return of 12 percent on this stock.
What is the current price? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Current price $
What will the price be in four years and in sixteen years? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
The Constant Dividend Growth Model is
Pt =Dt(1+g)/(R-g)
so the price of stock todayis
P0=D0(1+g)/(R-g)
P0=3(1.0525)/(.12-.0525)
P0 = $46.78
The dividend at year 4 is the dividend today times the FVIF for the growth rate in dividends and four years, so
:P3=D3(1+g)/(R-g)
P3=D0(1+g)^4/(R-g)
P3= 3(1.0525)^4(0.12-0.0525)
P3=$54.54
We can do the same thing to find the dividend in year 16 which gives us the price in year 15
P15=D15(1+g)/(R-g)
P15=D0(1+g)^16/(R-g)
P15= 3(1+.0525)^16/(.12-.0525)
P15= $106.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.