Ashley has a large and growing collection of animated movies. She wants to repla
ID: 2820188 • Letter: A
Question
Ashley has a large and growing collection of animated movies. She wants to replace her old television with a new LCD model, so she has started saving for it. At the end of each year, she deposits $500 in her bank account, which pays her 11% interest annually. Ashley wants to keep saving for five years and then buy the newest LCD model that is available. Ashley's savings are an example of an annuity. How much money will Ashley have to buy a new LCD TV at the end of five years? O $3,113.90 $1,847.95 o $3,456.43 o $2,646.82 If Ashley deposits the money at the beginning of every year and everything else remains the same, she will save by the end of five yearsExplanation / Answer
Annuity = 500
Rate = 11%
Time = 5 years
FV = Annuity *(1+r)n -1)/r = 500*((1+11%)5 -1)/11% = 3113.90
If Deposit is at beginning of year then
FV = (1+r)*Annuity *(1+r)n -1)/r =(1+11%)*500*((1+11%)5 -1)/11% = 3456.43
Best of Luck. God Bless
Please Rate Well
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.