Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The stock of Robotic Atlanta Inc. is trading at $ 33.21 per share. In the past,

ID: 2820254 • Letter: T

Question

The stock of Robotic Atlanta Inc. is trading at $ 33.21 per share. In the past, the firm has paid a constant dividend of $ 4.31 per share and it has just paid an annual dividend (i.e., D0 = 4.31 ). However, the company will announce today new investments that the market did not know about. It is expected that with these new investments, the dividends will grow at 10.0 % forever. Assuming that the discount rate remains the same, what will be the price of the stock after the announcement? Calculate your answer to the nearest penny, do not use the $ sign in your answer.

Explanation / Answer

Step 1 – Calculation of “r”

Since, the company has been paying constant dividend for the past year, therefore, As per the Constant Growth Dividend valuation model

r = [D0 / P0] x 100

= [$4.31 / $33.21] x 100

= 12.98%

Step 2 – Calculation of price of the stock after the announcement

In case of growth in dividend, the Price of the stock is calculated by using the following formula

P0 = D0[1+g] / (r – g)

Where, P0 = price of the stock

g = Growth Rate

r = The required rate of return calculated above

Therefore, P0 = D0[1+g] / (r – g)

= $4.31[1 + 0.10] / (0.1298 – 0.10)

= $4.74 / 0.0298

= $159.09

“Hence, The price of the stock after the announcement = $159.09”

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote