Your client invests in $10,000 in aT-bill with rate of return of 5% and a risky
ID: 2821960 • Letter: Y
Question
Your client invests in $10,000 in aT-bill with rate of return of 5% and a risky asset with an expected rate of return of 1196 and a variance of 496" He wants a portfolio that has an expected outcome of $11,500. The portfolio can be formed by Select one: O a. Investing $6,700 in the risky asset and $3,300 in the riskless asset. O b. Borrowing $6,700 at the risk-free rate and investing $6,700 in the risky asset Oc. Borrowing $6,700 at the risk-free rate and investing $16,700 in the risky asset. O d. Investing $10,000 in the risky asset.Explanation / Answer
c.Borrowing $6700 ath the risk free rate and investing 16700 in the risky asset
(A) Cost of borrowing at risk free rate = $6700 x 5% = $335
(B) Returns on investing inthe risky asset = $16700 x 11% = $1837
Net returns = (B)- (A) = $1502
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.