Suppose you are the money manager of a $4.48 million investment fund. The fund c
ID: 2824468 • Letter: S
Question
Suppose you are the money manager of a $4.48 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 12% and the risk-free rate is 6%, what is the fund's required rate of return? Round your answer to two decimal places.
Stock Investment Beta A $ 240,000 1.50 B 760,000 - 0.50 C 1,380,000 1.25 D 2,100,000 0.75Explanation / Answer
Portfolio beta=Respective betas*Respective investment weights
=(240,000/4,480,000*1.5)+(760000/4,480,000*-0.5)+(1380000/4,480,000*1.25)+(2100000/4,480,000*0.75)
=0.732142857
required return= risk-free rate +Beta*(MArket rate- risk-free rate )
=6+0.732142857*(12-6)
=10.39%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.