Suppose that a particle moves according to the law of motion v ( t ) = (B) What
ID: 2830561 • Letter: S
Question
Suppose that a particle moves according to the law of motion
v(t)=
(B) What is the velocity after 3 seconds?
Velocity after 3 seconds =
(C) Find all values of t for which the particle is at rest. (If there are no such values, enter 0. If there are more than one value, list them separated by commas.)
t =
(D) Use interval notation to indicate when the particle is moving in the positive direction. (If the particle is never moving in the positive direction, enter "{}" without the quotation marks.)
Answer =
(E) Find the total distance traveled during the first 8 seconds.
Total distance =
Explanation / Answer
D) For particle to be moving in the positive x direction
x > 0, which means
4t/(t^2 + 9) > 0
Now t^2 + 9 is always grreater than 0
hence t > 0 for the particle to be always moving in the positive x direction
E) Total Distance traveled in first 8 seconds can be calculated by putting x(8) = 4*8/(64 + 9) = 32/73 = 0.438 m
Hence distance = 0.438 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.