Suppose that a particle moves according to the law of motion s\' = ((t^2 + 9)*4-
ID: 2830750 • Letter: S
Question
Suppose that a particle moves according to the law of motions' = ((t^2 + 9)*4-(4t)(2t)) / ((t^2 + 9)^2) , t ? 0
PART A: Use interval notation to indicate when the particle is moving in the positive direction.
PART B: Find the total distance traveled during the first 8 seconds
Suppose that a particle moves according to the law of motion
s' = ((t^2 + 9)*4-(4t)(2t)) / ((t^2 + 9)^2) , t ? 0
PART A: Use interval notation to indicate when the particle is moving in the positive direction.
PART B: Find the total distance traveled during the first 8 seconds
Explanation / Answer
part a
expanding it we get
=(4t^2 + 36 - 8t^2) / ( t^4 + 81 + 18t^2)
= (36-4t^2) / ((t^2+9)^2)
= ((6+2t)(6-2t)) / ((t^2+9)^2)
dierentiating it we get the velocity
(-8t( (t^2+9)^2) - 2(t^2+9)2t ) / ((t^2 +9)^2)
expanding and cancelling t^2 +9
-8t^3-76t / t^2 + 9
the velocity is becoing zer0 in
8t^2+76 =0 t=0
so velocity is only changing when t = 0
and at all other time it is negetive so the particle will keep moving in the negative direction
part b
at t=0
s= 36/81
till t= 3 sec
s= 0
at t=8
-220/5329
so total distance travelled is
36/81 + 220/5329
0.32 + 0.041
0.361 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.