Okay so we got some spring stuff: A mass weighing 20 pounds stretches a spring 6
ID: 2840460 • Letter: O
Question
Okay so we got some spring stuff:
A mass weighing 20 pounds stretches a spring 6 inches. The mass initially released from rest from a point 4 inches below the equilibrium position.
(a) Find the x of the center of mass at times t=pi/12, pi/8, pi/6, pi/4 and 9pi/32 s. (Use g=32 ft/s^2)
(b) What is the velocity of the mass when t=(3pi)/16 ?
(c) What direction is the mass heading in that instant.
Note: It isn't completely necessary to give me answers for each value of t in part (a), but please give one so I can tell if you are correctly setting things up.
Explanation / Answer
Since weight = mg = 20 lb
mass = 20/32
k*6/12 = 20
k = 10
a) The equation for simple harmonic motion of spring mass system = A*cos(wt + C)
w = sqrt(k/m) = sqrt(32/2) = 4
At t = 0, x = -4, dx/dt = 0
A*cos(C) = -4
A*2.316*sin(C) = 0
C = pi, A = 4
x = -4*cos(4t)
Therefore position of mass at pi/12 is -2, at pi/8 is 0, at pi/6 is 2, at pi/4 is 4, at 9pi/32 is -3.6955
inches
b) Velocity = dx/dt = 16*sin(4t)
At t=3pi/16 v=16*sin(3pi/4) = 16/sqrt(2) = 8*1.414 = 11.31
c) upwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.