? ? A light source is located over a circular table of diameter 4 feet. Find the
ID: 2848146 • Letter: #
Question
??
A light source is located over a circular table of diameter 4 feet. Find the height h of the light source such that the illumination l at the perimeter of the table is maximum when l = Ksin(teeta)/S2. S is the slant height. Teeta is the angle at which the light strikes the table, and kis a constant. ( see problem #40 in section 3.7 for a visuall of the problem). [HINT: Use your trigonometric knowledge to change las a function of alpha: i.e you should only have one variable and thatvariable should be teeta : note k is a number not a variable]??Explanation / Answer
i = kh/s^3 correct
s = sqrt(h^2 + r^2) where r = diameter of table = 2 feet.
I = k h/(h^2 + 4)^3
Maxmimize h = take derivative and set = 0
d/dh of h(h^2 + 4)^-3/2
= (h^2 +4)^-3/2 +h(-3/2)(2h)(h^2 + 4)^-5/2 = 0
simplify into a fraction
then choose the numerator = 0 = 4 - 2h^2
2h^2 = 4
h^2 = 2
h = sqrt(2) ~ 1.4 ft
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.