A company is planning to manufacture snowboards. The fixed costs are $100 per da
ID: 2854727 • Letter: A
Question
A company is planning to manufacture snowboards. The fixed costs are $100 per day and total cost are $5200 per day at a daily output of 20 boards
A. Assuming that the total cost per day, c(X), is linearly related to the toatl output per day, x, write an equation for the cost function
B. The average cost per board for an output of Xboards is Given . find the average cost function.
C.sketch a graph of the average cost function, including any asymptotes, for 1 is less then or equal to X and 30 is greater then or equal to
D. What does the average cost per board tend to as production increases
Explanation / Answer
Total cost = 5200
Fixed cost = 100
Variable cost total = 5100
Production = 20 board
Var cost / board = 255
A) c(X) = Variable cost *x + fixed cost
c(x) = 255 x+ 100
B) Average cost per board = 255 + 100/X
where x is the units produced
D) When production increases average cost per board decreases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.