The parametric equations for the path of the chalk mark are x ( t ) = 70 ? t + 3
ID: 2856826 • Letter: T
Question
The parametric equations for the path of the chalk mark are
x(t) = 70?t + 35cos(–2?t – ?/2)
y(t) = 35 + 35sin(–2?t – ?/2)
A portion of the path (on the time interval [0,2]) is shown in this figure:
Give EXACT ANSWERS to all questions below; use pi to denote the number ?.
(a) The horizontal velocity is
(b) The vertical velocity is
(c) Compute x'(t) at these times:
t = 0sec
t = 0.25sec
t = 0.5sec
t = 0.75sec
t = 1 sec
(d) Compute y'(t) at these times:
t = 0sec
t = 0.25sec
t = 0.5sec
t = 0.75sec
t = 1 sec
(e) When is the first time the horizontal velocity will be a maximum?
(f) When is the first time the horizontal velocity will be a minimum?
(g) What is the maximum horizontal velocity?
(h) What is the minimum horizontal velocity?
(i) When is the first time the vertical velocity will be a maximum?
(j) When is the first time the vertical velocity be a minimum?
(k) What is the maximum vertical velocity?
(l) What is the minimum vertical velocity?
(m) The speed of the moving chalk mark at time t is defined by the equation
s(t) = ?{(x'(t))2 + (y'(t))2}.
Compute s(t).
(n) During the first 2 seconds, how many times will the speed be equal to 50 cm/sec?
Explanation / Answer
x(t) = 70t + 35cos(–2t – /2)
y(t) = 35 + 35sin(–2t – /2)
(a) The horizontal velocity is
x'(t) = 70 + 35(-sin(–2t – /2))(–2)
x'(t) = 70 + 70(sin(–2t – /2))
x'(t) = 70 + 70(sin(–2t - /2))
(b) The vertical velocity is
y'(t) = 0 + 35(cos(–2t – /2))*(–2)
y'(t) = -70(cos(–2t – /2))
(c) Compute x'(t) at these times:
t = 0sec
x'(0) = 70 + 70(sin(0 - /2)) =0
t = 0.25sec
x'(0.25) = 70 + 70(sin(–2*0.25 - /2)) =70
t = 0.5sec
x'(0.5) = 70 + 70(sin(–2*0.5 - /2)) =140
t = 0.75sec
x'(0.75) = 70 + 70(sin(–2*0.75 - /2)) =70
t = 1 sec
x'(1) = 70 + 70(sin(–2 - /2)) =0
(d) Compute y'(t) at these times:
t = 0sec
y'(0) = -70(cos(0 – /2)) =0
t = 0.25sec
y'(0.25) = -70(cos(–2*0.25 – /2)) =70
t = 0.5sec
y'(0.5) = -70(cos(–2*0.5 – /2)) =0
t = 0.75sec
y'(0.75) = -70(cos(–2*0.75 – /2)) = -70
t = 1 sec
y'(1) = -70(cos(–2 – /2)) =0
(e)first time the horizontal velocity will be a maximum at 0.75sec
(f) first time the horizontal velocity will be a minimum at 0.25sec
(g) maximum horizontal velocity =140
(h) minimum horizontal velocity=0
(i) first time the vertical velocity will be a maximum=0.5sec
(j) first time the vertical velocity be a minimum=0.75
(k) maximum vertical velocity=70
(l) minimum vertical velocity=-70
(m)s(t) = {(x'(t))2 + (y'(t))2}
s(t) = {(70 + 70(sin(–2t - /2)) )2 + (-70(cos(–2t – /2)) )2}
s(t) = 70 {(1+ (sin(–2t - /2)) )2 + ((cos(–2t – /2)) )2}
s(t) = 70 {(1+ (sin2(–2t - /2)) +2(sin(–2t - /2)) ) + ((cos(–2t – /2)) )2}
s(t) = 70 {(1+ 1+2(sin(–2t - /2)) )}
s(t) = (702){(1+(sin(–2t - /2)) )}
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.