A disk of radius 0.10 m is oriented with its normal unit vector ft at 300 to a u
ID: 2860183 • Letter: A
Question
A disk of radius 0.10 m is oriented with its normal unit vector ft at 300 to a uniform electric field E of magnitude 2.0 Times 103 N/C. What is the electric flux through the disk? What is the flux through the disk if it is turned so that it is perpendicular to E What is the flux through the disk if flux parallel to E? An imaginary cubical surface of side L is in a region of uniform electric field E. Find the electric flux through the cube when it is oriented with two of its faces perpendicular to E the cube is turned by an angle theta about the vertical axis. A point charge q = +3 mu C is surrounded by an imaginary sphere of radius r = 0.20 m centered on the charge. Find the resulting electric flux through the sphere.Explanation / Answer
I am allowed to answer only 1 question at a time
1.
flux = E*A*cos thetha
here thetha is angle between normal vector and E
A = pi*r^2 = pi*(0.10)^2 = 0.0314 m^2
a)
flux = E*A*cos thetha
= 2*10^3 * 0.0314* cos 30
=54.4 wb
b)
flux = E*A*cos thetha
= 2*10^3 * 0.0314* cos 90
=0 wb
c)
flux = E*A*cos thetha
= 2*10^3 * 0.0314* cos 0
=62.8 wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.