EXAMPLE 1 (a) How much work is done in lifting a 1.2-kg book off the floor to pu
ID: 2871209 • Letter: E
Question
EXAMPLE 1
(a) How much work is done in lifting a 1.2-kg book off the floor to put it on a desk that is 0.6 m high? Use the fact that the acceleration due to gravity is
g = 9.8 m/s2.
(b) How much work is done in lifting a 25-lb weight 8 ft off the ground?
SOLUTION
(a) The force exerted is equal and opposite to that exerted by gravity, so the force isF = m
= mg = (1.2)(9.8) = N and then the work done isW = Fd =
(0.6) = J.
(b) Here the force is given as
F = 25 lb,
so the work done is
W = Fd = 25 · 8 = ft-lb.
Notice that in part (b), unlike part (a), we did not have to multiply by g because we were given the weight (which is a force) and not the mass of the object.
d2s dt2Explanation / Answer
a) Work = Force * displacement
==> Work =mass * acceleration due to gravity * displacement
==> Work = 1.2*9.8*0.6
==> Work = 7.056 Joules
b) Work = Force * displacement
==> Work = 25 *8 = 200lb-ft
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.