3. In the circuit diagram below, Epsilon is the external voltage applied to the
ID: 2871794 • Letter: 3
Question
3. In the circuit diagram below, Epsilon is the external voltage applied to the circuit, C is the capacitance, R is the resistance. and Vc(t) is the time dependent voltage across the capacitor. It is known that the voltage across the capacitor is a solution to the differential equation dVv/dt = -1/CR(Vc - Epsilon) (a) Suppose R = 1 ohm, C = 1/2 F and Epsilon = 2 V. At t = 0, the voltage across the capacitor is zero. Set up the initial value problem. (b) Solve the initial value problem. Hint: use the separable equation method.Explanation / Answer
dV/dt =(-1/CR)(V-E)
dV/dt =(-1/(1/2)*1)(V-2)
dV/dt =(-2)(V-2)
dV/(V-2) =-2dt
integrate on both sides
integral dV/(V-2) =integral-2dt
ln(V-2)=-2t+c
(V-2)=e-2t+c
V=2+e-2t+c
V=2+Ce-2t
V(0) =0
0=2+Ce0
C=-2
V=2-2e-2t
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.