When an object is dropped, the distance it falls in t seconds, assuming that air
ID: 2881080 • Letter: W
Question
When an object is dropped, the distance it falls in t seconds, assuming that air resistance is negligible, is given by s(t) = 4.905t^2 where s(t) is in meters (m). If a stone is dropped from a cliff, assuming that air resistance is negligible, find the velocity and acceleration of the stone after it had been falling for 15 sec. The velocity of the stone is m/sec. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.) The stone's acceleration is m/sec^2. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
s(t)=4.905t2
velocity, ds/dt=2*4.905t= 9.81 t
when t=15 secs we get
velocity,ds/dt=9.81*15=147.15 m/sec
b. acceleration, dv/dt=9.81
After 15 secs, the acceleration is 9.81m/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.