When an earthquake occurs, two types of sound waves are generated and travel thr
ID: 1307208 • Letter: W
Question
When an earthquake occurs, two types of sound waves are generated and travel through the earth. The primary, or P, wave has a speed of about 8.0 km/s and the secondary, or S, wave has a speed of about 4.5 km/s. A seismograph, located some distance away, records the arrival of the P wave and then, 78s later, records the arrival of the S wave. Assuming that the waves travel in a straight line, how far (in terms of m) is the seismograph from the earthquake?
please show work so I can understand how to answer this.
Explanation / Answer
Times = distance (d)(km) / wave velocity (km/s)
Tp = d/8.0
Ts = d/4.50
Ts -Tp = 78
d(1/4.50 - 1/8.0) = 78
d(0.097) = 78.. .. d(km) = 78/ 0.097 .. .. .. ?d = 804.12km = 8.04X10^5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.