Suppose that 2 ? of work is needed to stretch a spring from its natural length o
ID: 2884789 • Letter: S
Question
Suppose that 2 ? of work is needed to stretch a spring from its natural length of 24 cm to a length of 35 cm. (a) How much work is needed to stretch the spring from 29 cm to 33 cm? (Round your answer to two decimal places.) cm 64.015. A cable that weighs 4 Ib/ft is used to lift 650 tb of coal up a mine shaft 450 ft deep. Find the work done. to approximate the required work by a Riemann sum. (Let x be the distance in feet below the top of the shaft. Enter x as ) lim Ax Express the work as an integral and evaluate. 450 4r Need Help? chTlkto a Tuter MacBook AirExplanation / Answer
a)
Initial length = natural length = 24 cm = 0.24m
Final length = 35 cm = 0.35 cm
Stretched = 0.35m - 0.24m = 0.11m
Work Done = 1/2 * k * x^2 = 2
k * (0.11)^2 = 4
k = 4/(0.11)^2 = 330.57
Work Done = 1/2 * k * (x2^2 - x1^2) = 1/2 * 330.57 * (0.08^2 - 0.05^2) = 0.64J
b)
25= 330.57 * x
x = 25/330.57 = 0.075m = 7.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.