The energy expended by a species of bird during flight is modeled by the functio
ID: 2888615 • Letter: T
Question
The energy expended by a species of bird during flight is modeled by the function 0.075(v- 33)2+20] where V is the bird's velocity (km/h). Assume at one point in time (say0) in its flight, a bird's velocity is 22 km/hour and its velocity is increasing at a rate of 2 km/hour2. Find the instantaneous rate of change of this bird's energy use at t = 0 your answer. Round your answer to three decimal places Be sure to identify the correct units for = 0.25 calories per kilometer per hour instantaneous rate of change the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
E(V) =[0.075(v-33)²+20]/v
Find derivative with respect to time as
dE/dt = (0.075 -101.675/v²) *dv/dt
Given , dE/dt = 2 and v= 22
dE/dt = -0.135072 * 2
= -0.270144 [ Round it as needed] calories per km per hour
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.