A software company estimates that the number of copies x , measured in thousands
ID: 2889280 • Letter: A
Question
A software company estimates that the number of copies x, measured in thousands, of its new application that will sell when the price is p dollars per copy (up to $100) satisfies the equation
2px2 + 3px = 52,000.
Find
dx/dp
when the price is $40 per copy. (Round your answer to three decimal places.)
thousand
Interpret your result.
When the price increases from $40, the number of copies that will sell decreases at a rate of ______ thousand ---Select--- dollars per copy increase copies per dollar increase .
Explanation / Answer
2px2+3px =52000
at p=40
80x2+120x -52000=0
x=24.756
2px2+3px=52000
4px dx + 2x2 dp + 3x dp + 3p dx=0
dx(4px +3p) + dp(2x2+3x)=0
dx/dp= -(2x2+3x)/(4px+3p)
at p=40 and x=24.756
dx/dp= -0.105
So the number of copies sell decrease at the rate of -0.105 thousand
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.