Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline

ID: 2892281 • Letter: W

Question

When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at $2, he can sell approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price at $6 per galloon, he can sell approximately 16,000 gallons. Let G(x) denote the number of gallons of unleaded gasoline sold per day when the price is x dollars. Assume that G(x) is a linear function of x. Approximately how many gallons will be sold per day if the price is set at $2.50 per gallon? If the price of unleaded gasoline is set at $2.50 per gallon, the gas station can expect to sell gallons.

Explanation / Answer

Points are (2,20,000) ,(6,16,000)

slope, m=(16000-20000)/(6-2) =-4000/4=-1000

G(x)-20000=-1000(x-2)

G(x)=-1000x +22000

When x=2.50

G(x)=-1000(2.50)+22000=19,500

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote