Consider a normal population distribution with an unknown mu and known standard
ID: 2892643 • Letter: C
Question
Consider a normal population distribution with an unknown mu and known standard deviation sigma = 3 A confidence interval for w is given by the following formula. X bar - Za sigma/2/squareroot n less than or equal mu lessthanorequalto x bar + Za sigma/2/squareroot n What is the confidence level (Cl) for the interval x bar - 1.9 sigma/squareroot n lessthanorequalto mu lessthanorequalto x bar + 1.9 sigma/squareroot n Compute a 98% confidence interval for mu when n = 49 and x bar = 80 How much is the error associated with the 98% confidence interval for mu found in question 2? Find the sample size, n, for which the 98% confidence interval for has a maximum error of 0.7Explanation / Answer
1) here for z=1.9 confidence level =94.26%
2)here std error =std deviation/(n)1/2=3/(49)1/2
for 98% CI, z=2.326
hence 98% confidence interval =sample mean -/+ z*std error =80 -/+2.326*3/(49)1/2 =79.003 ; 80.997
3)
error =z*std error =2.326*3/(49)1/2 =0.997
4)
here error E =0.7
std deviation =3
and for 98% CI; z=2.326
hence sample size n=(z*std deviation/E)2 =~100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.