Can anyone help me with this problem please? Please see that the answer 196 m/s
ID: 2893321 • Letter: C
Question
Can anyone help me with this problem please? Please see that the answer 196 m/s is wrong. I need help finding the right answer and why my answer is wrong. Someone else didn't read what I wrote and game me the same answer I already have. However, as you can see when I input the answer, it marks it as wrong. Thanks in advance to who ever helps me with this.
A projectile is fired with an initial speed of 190 m/s and angle of elevation 600. (Recall g 9.8 m/s2. Round your answers to the nearest whole number.) (a) Find the range of the projectile 3190 (b) Find the maximum height reached 1381 m (c) Find the speed at impact. 196 m/sExplanation / Answer
Vfx = Vix = Vi*cos A
Vfx = 190*cos 60 deg = 95 m/sec
Total Time in air will be:
T = 2*V0*sin A/g
T = (2*190*sin 60 deg)/9.81 = 33.54 sec
Vfy = Viy + a*t
Vfy = 190*sin 60 deg - 9.81*33.54
Vfy = -164.48 m/sec
Now
Vf = sqrt (Vfx^2 + Vfy^2)
Vf = sqrt (95^2 + 164.48^2) = 189.94 m/sec = 190 m/sec
Or if you want to solve this problem using energy conservation, then
KEi + PEi = KEf + PEf
Since PEi and PEf = 0, So
KEi = KEf
which will be only possible when both launching speed and impact speed is same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.