A tank contains 3000 L of pure water. Brine that contains 40 g of salt per liter
ID: 2894978 • Letter: A
Question
A tank contains 3000 L of pure water. Brine that contains 40 g of salt per liter of water is pumped into the tank at a rate of 25 L/min. Show that the concentration of salt tminutes later (in grams per liter) is
C(t) =
.
After t minutes 25t liters of brine with 40 g of salt per liter has been pumped into the tank, so it contains........
liters of water and.........
grams of salt. Therefore, the salt concentration at time t will be the following.
C(t) =
=
(b) What happens to the concentration as
t
?
lim t C(t) = g/L
40t 120 + tExplanation / Answer
initial amount of salt y(0)=0
rate of salt input = 25*40 =1000 g/min
rate of salt output =0
net rate =rate of salt input- rate of salt output
y'(t)=1000
=>y(t) =1000t +c
y(0)=0
=>1000*0 +c=0
=>c=0
=>y(t) =1000t
volume of total liquid after time t is v(t)=3000+ 25t
concentration of salt t minutes later ,C(t)=(y(t))/v(t)
C(t)=(1000t)/(3000+ 25t)
C(t)=(40t)/(120+t) grams per litre
After t minutes 25t liters of brine with 40 g of salt per liter has been pumped into the tank, so it contains 3000+ 25t litres of water and 1000t grams of salt
(b)
limt C(t)
=limt ((40t)/(120+t))
=limt (40/((120/t)+1))
=(40/(0+1))
=40
as t concentration becomes 40 g/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.