A tank contains 30 mol% O2, 40 N2 and 30% CO2. If the tank pressure is 1000 kPa
ID: 485041 • Letter: A
Question
A tank contains 30 mol% O2, 40 N2 and 30% CO2. If the tank pressure is 1000 kPa and the Temperature is 500 K.Determine:
A. Molecular weight of the mixture B. Fractions of mass C. The volume of the mixture D. The partial pressure of each component and. The specific heat cv and cp of each component A tank contains 30 mol% O2, 40 N2 and 30% CO2. If the tank pressure is 1000 kPa and the Temperature is 500 K.
Determine:
A. Molecular weight of the mixture B. Fractions of mass C. The volume of the mixture D. The partial pressure of each component and. The specific heat cv and cp of each component A tank contains 30 mol% O2, 40 N2 and 30% CO2. If the tank pressure is 1000 kPa and the Temperature is 500 K.
Determine:
A. Molecular weight of the mixture B. Fractions of mass C. The volume of the mixture D. The partial pressure of each component and. The specific heat cv and cp of each component
Explanation / Answer
a)
P = 1000 kPa = 106 Pa
T = 500 K
Total no. of moles = 100 moles
Moles of O2 = 30
Moles of N2 = 40
Moles of CO2 = 30
MW of O2 = 32 g/mol
MW of N2 = 28 g/mol
MW of CO2 = 44 g/mol
Total mass = 32 * 30 + 28 * 40 + 44 * 30 = 3400 g
Average Molecular Weight = 3400 g / 100 mol = 34 g/mol
b)
Fraction of Mass of O2
= 32 * 30 / 3400 = 0.28
Fraction of Mass of N2
= 28 * 40 / 3400 = 0.33
Fraction of Mass of CO2
= 44 * 30 / 3400 = 0.39
c)
P V = n R T
106 * V = 100 * 8.314 * 500
V = 0.42 m3
d)
Partial pressure of O2 = 30 / 100 * P
3 x 105 Pa
Partial pressure of N2 = 40 / 100 * P
4 x 105 Pa
Partial pressure of CO2 = 30 / 100 * P
3 x 105 Pa
e)
At 500 K,
Cp of O2 = 0.972 kJ/kg-K
Cp of N2 = 1.056 kJ/kg-K
Cp of CO2 = 1.014 kJ/kg-K
Cv of O2 = 0.694 kJ/kg-K
Cv of N2 = 0.754 kJ/kg-K
Cv of CO2 = 0.792 kJ/kg-K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.