5. Fred and Pete are riding their bicycles along two straight footpaths that lea
ID: 2905779 • Letter: 5
Question
5. Fred and Pete are riding their bicycles along two straight footpaths that lead to a junction. They are both riding towards the junction. The angle between the two paths, at the junction, is 70°. Fred is riding an old red bicycle with a rear wheel diameter of 0.5 m. This wheel is turning at a constant speed of 152.79 RPM. Fred will reach the junction in 5 seconds. Pete is riding a new blue bicycle at a speed of 2 m/s and is 15 m away from the junction. a) Will the two boys collide at the junction? If not, by how much time will they miss each other? b) From Fred's viewpoint (his corner of the triangle), what is the angle between the junction and Pete?
Explanation / Answer
a) Two boys will collide if they reach at the same time on the junction.
Pete will reach in 15/2 = 7.5 seconds
Fed reaches in 5 sec
They miss each other by 2.5 sec.
b) Linear velocity of Fred : v = r*w = r × RPM × 0.10472 = 8 m/sec
Distance bewteen Fred and junction = 8* 5 =40mt
So, we have a triangle with two sides 40mt and 15mt and one angle with 70 deg
We find the third side by cosine rule: c^2 = a^2 +b^2 -2abcosC
= 40^2 + 15^2 -2*40*15cos70
On solving c = 37.6 mt
Now applying sine rule to find the angle between junction and Pete
40/sinA = 37.6/sin70
sinA = 1
Angle A = 90 degrees (angle between junction and Pete)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.