Return to Blackboard Mann, Introductory Statistics, 9e Help I System Announcemen
ID: 2908509 • Letter: R
Question
Return to Blackboard Mann, Introductory Statistics, 9e Help I System Announcements PRINTER VERSION BACK NEX Chapter 07, Section 7.6, Problem 063b A survey of all medium-and large-sized corporations showed that 69% of them offer retirement plans to their employees. Let p be the proportion in a random sample of 40 such corporations that offer retirement plans to their employees. Find the probability that the value of p will be greater than 0.81. Round your answer to four decimal places P(>0.81) the tolerance is +/-2% Question Attempts: O of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER MapleNet us.com/edugen/shared/assignment/test/aglist.uni?id-asnmt2249098 N10137 -59 PMMExplanation / Answer
solution:-
given that p = 0.69 then q = 1 - 0.69 = 0.31
? = sqrt((0.69*0.31)/40)
= 0.0731
then we want that
p(p^ > 0.81) = p((z > 0.81 - 0.69)/0.0731)
= p(z > 1.6416)
= 1? p(z < 1.6416 )
= 1?0.9495
= 0.0505
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.