A sugar producing company that uses to pack the blanket bags of sugar cubes in s
ID: 2908886 • Letter: A
Question
A sugar producing company that uses to pack the blanket bags of sugar cubes in such aq follows a normal distribution with mean and standard deviation equal to 13.15 kg and 0.16 kg respectively. What is the probability that when selecting a sack in random form? have a content of 13.15 kilos or more. A sugar producing company that uses to pack the blanket bags of sugar cubes in such aq follows a normal distribution with mean and standard deviation equal to 13.15 kg and 0.16 kg respectively. What is the probability that when selecting a sack in random form? have a content of 13.15 kilos or more.Explanation / Answer
Sol:
P(X>13.15) to be found
follows normal distribution with mean =13.15 and sd=0.16
convert to z
z=x-mean/sd
=13.15-13.15/0.16
=0
P(Z>=0)
=1-P(Z<0)
from normal distribution table
P(Z=0)=0.5
that is =1-0.5
=0.5
ANSWER:0.5
he probability that when selecting a sack in random form? have a content of 13.15 kilos or more.
=0.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.