1.) Consider the probability that greater than 70 out of 144 CDs will be defecti
ID: 2909784 • Letter: 1
Question
1.) Consider the probability that greater than 70 out of 144 CDs will be defective. Assume the probability that a given CD will be defective is 98%98%.
Specify whether the normal curve can be used as an approximation to the binomial probability by verifying the necessary conditions.
Answer Yes or No
2.) Consider the probability that more than 97 out of 120 people will not get the flu this winter. Assume the probability that a given person will not get the flu this winter is 63%63%.
Specify whether the normal curve can be used as an approximation to the binomial probability by verifying the necessary conditions.
Answer Yes or No
Explanation / Answer
Solution:-
1) P(x > 70) = 0.99999
x = 70, n = 144, p = 0.98
By applying binomial distribution
P(x,n) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x > 70) = 0.99999
Yes, normal curve can be used as an approximation to the binomial probability by verifying the necessary conditions.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.