QUESTION 15 Provide an appropriate response. A survey asked respondents whether
ID: 2910068 • Letter: Q
Question
QUESTION 15 Provide an appropriate response. A survey asked respondents whether they favored or opposed sex education in public schools. According to the survey results, 44% of the respondents were male and 89% favored sex education in public schools if the events "respondent is male" and "respondent favors sex education in public schools" are independent, what is the probability that a randomly selected respondent was male or opposed sex education in public schools? O 0.55 O cannot be determined from the information given a O 0.11 O 0.50 0 QUESTION 16 Select the most appropriate answer.Explanation / Answer
Solution:-
The probability that a randomly selected respondent was male or opposed sex education in public schools = 0.5016
The probability that a randomly selected respondent was male in public schools = 0.44
The probability that a randomly selected respondent opposed sex education in public schools = 1 -0.89 = 0.11
The probability that a randomly selected respondent was male and opposed sex education in public schools = 0.44 × 0.11 = 0.0484
The probability that a randomly selected respondent was male or opposed sex education in public schools = 0.44 + 0.11 - 0.0484 = 0.5016
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.