QUESTION 15 A mixture of 1.50 g CO 2(g) , 1.25 g H 2(g) and 1.45g O 2(g) has a t
ID: 833441 • Letter: Q
Question
QUESTION 15
A mixture of 1.50 g CO2(g), 1.25 g H2(g) and 1.45g O2(g) has a total pressure of 2.50 atm. Calculate the partial pressure of O2(g)?
1.02 atm
0.162 atm
0.0233atm
1.00 atm
0.234 atm
0.7143 points
QUESTION 16
Which of the following classifications best describes element number 85, astatine?
alkali metal
metalloid
metal
nonmetal
noble gas
0.7143 points
QUESTION 17
Which of the following (with specific heat capacity provided) would show the smallest temperature change upon gaining 150.0 J of heat?
50.0 g Al, CAl = 0.903 J/g.
1.02 atm
0.162 atm
0.0233atm
1.00 atm
0.234 atm
Explanation / Answer
1. no of moles of c02 = 1.5/44 = 0.034
no of moles of h2 = 1.25/2 = 0.625
no of moles of o2 = 1.45/32 = 0.0453
partial pressure of o2 will be = 0.0453/0.034+0.625+0.0453 * 2.5 = 0.162 atm
2. metalloid
3. 50.0 g Al, CAl = 0.903 J/g.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.