A baseball team plays in a stadium that holds 60,000 spectators. With the ticket
ID: 2913164 • Letter: A
Question
A baseball team plays in a stadium that holds 60,000 spectators. With the ticket price at $10, the average attendance at recent games has been 27,000. A market survey indicates that for every dollar the ticket price is lowered, attendance increases by 3000.
a- Find a function that models the revenue in terms of ticket price. (Let x be the ticket price and R(x) be the revenue.)
b- Find the price that maximizes revenue from ticket sales.
c-What ticket price is so high that no revenue is generated?
Explanation / Answer
setting up the revenue function
a) R(x) = ( 27000 + 3000x ) ( 10 - x )
b) R(x) = - 3000x^2 + 3000 x + 270000
maximum revenue occurs at
x = - 3000 / 2 ( - 3000 )
x = 0.5
so, $ 0.5 maximizes revenue
c) setting R(x) = 0
- 3000x^2 + 3000 x + 270000 = 0
x = 10
so, at $ 10 , no revenue is generated
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.