Can someone help me out on this one. Finding Sample Size. In the following exerc
ID: 2914961 • Letter: C
Question
Can someone help me out on this one. Finding Sample Size. In the following exercise, use thegiven margin of error, confidence level, and population standarddeviation to find the minimum sample size required toestimate an unknown population mean . #20: Margin of error: 1.5 mm, confidence level: 95%, =8.7 mm. Can someone help me out on this one. Finding Sample Size. In the following exercise, use thegiven margin of error, confidence level, and population standarddeviation to find the minimum sample size required toestimate an unknown population mean . #20: Margin of error: 1.5 mm, confidence level: 95%, =8.7 mm.Explanation / Answer
1.5 = 1.96*8.7/(n) ==> n = 129.231, so use 130 to be safe
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.