The average length of a hospital stay is 5.9 days. If weassume a normal distribu
ID: 2917201 • Letter: T
Question
The average length of a hospital stay is 5.9 days. If weassume a normal distribution and a standard deviation of 1.7 days,15% of hospital says are less than how many days? Twenty-fivepercent of hospital stays are longer than how manydays? I've looked through the chapter and I still have no idea ofwhere to even start on this thing. Any ideas would be greatlyappreciated. Thanks in advance. The average length of a hospital stay is 5.9 days. If weassume a normal distribution and a standard deviation of 1.7 days,15% of hospital says are less than how many days? Twenty-fivepercent of hospital stays are longer than how manydays? I've looked through the chapter and I still have no idea ofwhere to even start on this thing. Any ideas would be greatlyappreciated. Thanks in advance.Explanation / Answer
= 5.9 = 1.7 for probability, p = 0.15, z = -1.3 (from z table) z = (X-)/ hence, -1.3 = (X-5.9)/1.7 therefore, X = 3.69 hence 15% of hospital says are less than 3.69days for probability, p = 0.25, z = -0.67 (from z table) z = (X-)/ hence, -0.67 = (X-5.9)/1.7 therefore, X = 4.76 hence 25% of hospital says are longer than 4.76days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.