The average expenditure on Valentine\'s Day was expected to be $100.89 (USA Toda
ID: 3221464 • Letter: T
Question
The average expenditure on Valentine's Day was expected to be $100.89 (USA Today, February 13, 2006). Do male and female consumers differ in the amounts they spend? The average expenditure in a sample survey of 42 male consumers was $135.67, and the average expenditure in a sample survey of 36 female consumers was $68.64. Based on past surveys, the standard deviation for male consumers is assumed to be $35, and the standard deviation for female consumers is assumed to be $21.
a. What is the point estimate of the difference between the population mean expenditure for males and the population mean expenditure for females (to 2 decimals)?
b. At 99% confidence, what is the margin of error (to 2 decimals)?
c. Develop a 99% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals).
Explanation / Answer
given average expenditure =$100.89
sample survey of males n= 42
average expenditure = x^1=$135.67
standard deviation of males = $35
sample survey of females n= 36
average expenditure of females x^2 = $ 68.64
standard deviation of females = s= $21
a) The point estimate = average expenditure of males - average expenditure of females = x^1 -x^2
$135.67 - $68.64 = $67.03
b) Using Z-tables, the critical value is Z (0.01/2) = Z (0.005) = ± 2.576
Margin of error, E = Z 1/n1 + 1/n2= 2.576 1/40 + 1/30= 0.62
c) 99% confidence interval for the difference between the two population means
(X-bar1 – X-bar2) ± E
= 67.03 ± 0.62
= 66.41, 67.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.