Contractors association claims the average price of a home in their subdivusion
ID: 2918097 • Letter: C
Question
Contractors association claims the average price of a home in their subdivusion is $125,150 with a standard deviation of $7,350. A sample of 36 homes for sale in this subdivision had an average selling price of $123,550. Is ther evidence that the cost of homes for sale in this subdivision are actually lower than claimed? A. at a=0.05, what is the critical value? B. what is the test value for the problem? C. what is the p-value for a one-sided test of the data provided above? D. whaat is conclusion after reviewing the answers for A-D? Explain conclusionExplanation / Answer
=125150, =7350 n=36, xbar=123550 The test hypothesis is Ho:>=125150 Ha:Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.