Assume that 20% of a very common insect species isparasitized. Assume that the i
ID: 2918137 • Letter: A
Question
Assume that 20% of a very common insect species isparasitized. Assume that the insects are parasitized independentlyof each other.If you collect 10 specimens of this species, what is theprobability that at least one specimen in your sample isparasitized? Assume that 20% of a very common insect species isparasitized. Assume that the insects are parasitized independentlyof each other.
If you collect 10 specimens of this species, what is theprobability that at least one specimen in your sample isparasitized?
Explanation / Answer
P=chance that at least 1 specimen is parasitized= P=1- chance that 0 specimen are parasitized
The chance that 0 specimen out of the 10 are parasitized is0.810, since the chance of not being parasitized is1-0.2=0.8
So:
P=1-0.810=1-0.107=0.893
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.