A recent study showed that the modern working person experiences anaverage of 2.
ID: 2919309 • Letter: A
Question
A recent study showed that the modern working person experiences anaverage of 2.1 hours per day of distractions (phone calls, e-mails,impromptu visits, etc.). A random sample of 50 workers for a largecorporation found that these workers were distracted an average of1.8 hours per day and the population standard deviation was 20minutes. Estimate the true mean population distraction time with98% confidence, and compare your answer to the results of thestudy.
A recent study showed that the modern working person experiences anaverage of 2.1 hours per day of distractions (phone calls, e-mails,impromptu visits, etc.). A random sample of 50 workers for a largecorporation found that these workers were distracted an average of1.8 hours per day and the population standard deviation was 20minutes. Estimate the true mean population distraction time with98% confidence, and compare your answer to the results of thestudy.
Explanation / Answer
average , = 1.8 hours per day standard deviation , = 20 minutes= 20/60 hrs= 0.33 hrs standard error, e = /n = 0.33/50 =0.047 with 98% confidence, z value from the table = 2.33 confidence interval = ± ze = 1.8 ± (2.33*0.047) =(1.69 , 1.9) A recent study showed that the modern working personexperiences an average of 2.1 hours per day of distractions whichdoes not lie within the range of the confidence interval foundabove.Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.