Suppose a product must go through an assembly line made up of five sequential an
ID: 2921547 • Letter: S
Question
Suppose a product must go through an assembly line made up of five sequential and independent operations. The time it takes to complete each operation is normally distributed with a mean of 180 seconds and a standard deviation of 5 seconds. The flow time is defined as the total time it takes a product to go through the five operations in the assembly line from start to finish. Show the probability that the flow time is 915 seconds or less on the histogram, and include the statistics as well.
Need Help In Excel with formula for standard deviation.
Explanation / Answer
sum of two independent normally distributed random variables is normal, with its mean being the sum of the two means, and its variance being the sum of the two variances.
Mean = 180 * 5 = 900
Variance = 52 * 5 = 125, standard deviation = sqrt(125) = 11.1803
P(X <= 915) = "=NORM.DIST(915, 900, SQRT(125), TRUE)" = 0.91014
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.