22. A 12-sided die is characterized by a Uniform probability distribution over t
ID: 2922444 • Letter: 2
Question
22. A 12-sided die is characterized by a Uniform probability distribution over the numbers 1-12. The mean and the standard deviation of a roll of this die is: a. 6.5,11.92 b. 12.0,1.00 c. 6.0,3.45 d. 6.5,3.45 e. None of the above 23. Students arrive at Baker's office hours according to a Poisson distribution with parameter 3.8 (that is, 3.8 arrivals per hour). What are the mean and standard deviation of the number of students coming to Baker's office? a. 3.8,3.8 c. 3.8,14.4 d. 3.8,1.9 e. None of the aboveExplanation / Answer
For a uniform distribution with end points a and b, the mean is given as (a+b)/2 and the variance is given as (b-a)2/12
In this case a=1 and b=12
thus mean is (1+12)/2=6.5
Variance is (12-1)2/12 =10.083
standard deviation is sqaure root of variance which is sqrt(10.083)=3.175
Thus none of the options is correct. option is E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.