3. A chain of video stores sells three different brands of DVD players. Of its D
ID: 2922642 • Letter: 3
Question
3. A chain of video stores sells three different brands of DVD players. Of its DVD player sales, 50% are brand i, 30% are brand 2, and 20% are brand 3. It is known that 25% of brand 1's DVD players require a repair work, whereas the corresponding percentages for brand 2 and 3 are 20% and 10%, respectively. What is the probability that a randomly selected purchaser has brought a brand 1 DVD player that will need a repair work? a. b. What is the probability that a randomly selected purchaser has a DVD player that will need a repair work? If a customer returns to the store with a DVD player that needs repair work, what is the probability that it is a brand 1 DVD player? c.Explanation / Answer
P(D1) = 0.5, P(D2) = 0.3, P(D3) = 0.2
P(R|D1) = 0.25, P(R|D2) = 0.1, P(R|D3) = 0.1
(A)
Required probability, P(D1 and R) = P(D1) * P(R|D1) = 0.5 * 0.25 = 0.125
(B)
Required probability, P(R) = P(D1 and R) + P(D2 and R) + P(D3 and R) = 0.5*0.25 + 0.3*0.1 + 0.2*0.1 = 0.175
(C)
P(D1|R) = P(D1 and R)/P(R) = 0.125/0.175 = 0.7143
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.